Čo je copywriting a kto je copywriter?

Blog na našej stránke nemôžeme odštartovať inak, ako základnou témou, čo je to copywriting a kto je to copywriter. V spoločnosti mimo ľudí z marketingu totiž tieto dva výrazy často vyvolávajú pozdvihnutie obočia. Niektorí si myslia, že copywriting je o kopírovaní, či nebodaj o copyrighte, teda autorských právach. Vysvetlíme vám teda, čo je to copywriting a tiež kedy a prečo budete potrebovať copywritera.

Čo je copywriting?

Čo na copywriting hovorí odborná literatúra? Nie nejdeme vás zaťažovať nejakými zložitými definíciami ani tvrdiť, že iba my vieme čo je to copywriting a sme najpovolanejší na to, aby sme o tom každého poučovali.

Pokúsime sa vám ale vysvetliť, čo je copywriting z nášho pohľadu, ako ho vnímame a prečo sa o neho tak zaujímame. Nech už je ale presná definícia copywritingu akákoľvek, jeho cieľ je jasný – text, ktorý prináša úžitok, či už v podobe finančného zisku, podnietenia akcie alebo akéhokoľvek iného stanoveného cieľu.

Copywriting z nášho pohľadu je teda umenie a tak trochu aj veda strategického vytvárania textového obsahu s použitím vhodných slov a výrazov zameraných na adresátov (čitateľov, návštevníkov webu, nakupujúcich atď…), ktorý podnieti adresáta k určitej akcii. Tou akciou môže byť kliknutie, nákup, registrácia, prakticky skrátka čokoľvek. Nie každý text však nutne musí byť výsledkom copywritingu a práce copywritera.

Kto je copywriter?

V tomto bode sa už dostávame k otázke, kto je to copywriter? Pozor, nie nie je to copywrighter ani copiwriter a ani nič podobné.

Copywriter je špecialista, ktorý sa stará o písanie textov, jeho práca však nie je len o tom. Copywriter musí byť schopný rýchlo sa zorientovať v určitej téme, musí vedieť hľadať a pracovať so zdrojmi a svojim písomným prejavom musí vedieť zaujať. Ruka v ruke idú s týmito schopnosťami často aj veľmi dobré komunikačné znalosti. Samozrejme, copywriter potrebuje poriadne ovládať jazyk, ktorým píše a je veľmi vhodné, ak má gramatiku a štylistiku „v malíčku“.

Copywriter teda potrebuje mať štipku talentu, veľkú snahu, veľa prečítaných kníh a najmä veľké množstvá napísaného textu. Z noci do rána sa copywriterom ešte nikto nestal, z vlastnej skúsenosti vieme, že za každým kvalitným copywriterom sú veľké množstvá napísaného textu. Veľakrát ťažko a len za minimálnu odmenu.

Často sa stretávame aj s otázkou, ako sa stať copywriterom. Nuž, odpoveď hľadajte vo vyššie napísaných riadkoch. Copywriter nepotrebuje drahé kurzy a v podstate ani vysokú školu. Potrebuje vedieť využiť svoje znalosti, skúsenosti, talent na písanie a toto všetko vhodným spôsobom predať. Návšteva jedného, ani dvoch a dokonca ani troch rôznych kurzov copywritingu z vás kvalitného copywritera nespraví. Tým samozrejme nechceme tvrdiť, že kurzy copywritingu nemajú zmysel. Majú, ale iba vtedy, ak chcete na sebe úprimne zapracovať.

copywriting písanie textov 

 

Základná výbava copywritera: počítač, smartfón, káva, zápisník 🙂

Kto a prečo potrebuje copywriting?

Copywriting potrebujú predovšetkým firmy a marketingové agentúry, ktoré nemajú in-house copywritera a pre klienta potrebujú vytvárať textový obsah. Šikovný copywriter sa dokáže postarať o texty na web, texty na blog, popisy produktov v eshope a tiež text napríklad do emailové newslettera. Na pleciach copywritera je vypracovať texty v súlade s komunikačnou stratégiou firmy (ak taká teda vôbec existuje).

Copywriter sa ale dokáže spravidla postarať aj o celý rad ďalších textov, no často už nejde o copywriting v pravom slova zmysle. Neraz napríklad robíme korektúry, copyediting, či rôzne prepisy textov. Ak napríklad potrebujete po gramatickej a štylistickej stránke opraviť diplomovú prácu, copywriter vám s tým určite rád pomôže, aj keď nejde o copywriting ako taký.

Copywriting využívajú firmy stále častejšie a v rámci online
marketingu ide o veľmi žiadanú službu. Prečo to tak je? Budovať hodnotný
obsah v rámci online kanálov je mimoriadne dôležité najmä z dlhodobého
hľadiska. Na kvalitnej obsahovej stratégii a bohatom obsahu môžete stavať
aj niekoľko rokov, pričom kvalitný obsah vám bude dlhodobo prinášať ovocie.

copywriter sk 

 

Copywriter nemusí nutne vedieť písať všetkými desiatimi, je ale dobré, keď to vie…

Čo robíme my v Lucume?

Sme copywriting agentúra, v rámci ktorej pracujú copywriteri – jednoduché, že? Spolupracujeme s inými marketingovými agentúrami aj s individuálnymi klientmi. Robíme skrátka textový obsah, ktorý našim klientom umožňuje plniť svoje ciele, zvyšovať zisky a vyniknúť v porovnaní s konkurenciou.

Čo je obsahom našej práce? Texty na webové stránky, texty na blog, texty na e-mail newsletter, PR články, SEO texty, sem tam nejaký slogan a tiež našim klientom pomáhame s obsahovou stratégiou. Hoci sme zameraní „len“ na copywriting, stále je to dosť špecifických činností.

Pre všetkých, ktorí majú záujem o kvalitné texty máme ale aj príjemnú bonusovú službu, a to úplne zadarmo – na požiadanie vám vypracujeme „textový audit“ vášho webu a navrhneme vám vylepšenia obsahu, ktoré vám pomôžu posunúť biznis na vyššiu úroveň.

Nechajte si od nás vypracovať textový audit zdarma, stačí vyplniť formulár nižšie, alebo nám napíšte na mail lucuma@lucuma.sk 🙂